Tünel Su Yalıtımı Sistemleri

Delta Yapı tarafından tüm yapılarda tünel su yalıtımı sistemleri uzman ekibimiz tarafından uygulanmaktadır. Yapının bulunduğu her mekanda su bulunduğu için su yalıtımı sistemlerini de en uygun şekilde tasarlayıp hayata geçirmek firmamızın politikaları arasında yer almaktadır. Tüneller yapısal olarak genellikle daha çok yer altı sularının akınına uğramaktadırlar. Hatta çok sayıda tünel tamamen dağların ya da tepelerde oyuklar içinde yer aldığından zemin sularının baskınına uğramaktadırlar. Firmamız tünel yapılarının suya maruz kalma şekillerine göre yalıtım sistemleri uygulamaktadır.

Firmamız yeni yapılacak tünellerde ve eski yapı olup onarım gerektiren tünellerde çok sayıda teknikle su yalıtımı çalışmalarını sürdürmektedir. Yalıtım çalışmaları yapılırken teknik personel ekibimiz konusunda uzman mühendis ve mimarların yanında işinde uzman usta ve usta yardımcıları ile oluşturulmaktadır. Tüneller özellikli yapılar olup inşa edildikleri bölgelere göre su yapısı olarak ta değerlendirilebilmektedirler. Bu nedenle tünellerde yapılacak tünel su yalıtımı çalışmaları diğer yapılara göre daha fazla ayrıntı içermektedir. Bu nedenle firmamız teknolojiyi yakından takip ederek son teknoloji mebran, yapıştırma malzemelerini yakından takip etmektedir.

İzolasyon Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Tünel Su Yalıtımı

Tünel Su Yalıtımı

Tünel su yalıtımı çalışmaları oldukça itina isteyen ve çalışma öncesinde keşif gerektiren bir iştir. Bu nedenle firmamız bünyesinde çalışan teknik ekip öncelikle su yalıtımı çalışması yapılacak tünel de bir ön araştırma yapar. Yalıtım yapılacak tünel yeni bir yapım olacağı gibi hali hazırda bulunan ve su yalıtımı yapılmadığı ya da artık işlevini görmediği için onarım yapılması planlanan bir yapı olabilir.

Firmamız tarafından her iki durumda da tünel su yalıtımı çalışmaları titizlikle yapılmaktadır. Eğer yeni yapım bir tünelse yapılacak ilk iş proje aşamasında yapılacak yalıtım inceliklerinin projeye işlenmesidir. Fakat bundan önce yerinde araştırma yapılarak zeminin su düzeyi ve yapılacak tünelin boyutlandırması incelenir. Boyutlandırmanın zeminin elvereceği ölçülerde olması önemlidir. Çünkü aksi durumda zeminin iyileştirme çalışmaları ya da tünel boyutlarının değiştirilmesi söz konusu olabilmektedir.

Firmamız eski yapı bir tünel üzerinde tünel su yalıtımı çalışması yapacaksa eğer işin daha fazla itina gerektirdiğini bilerek çalışmalarına devam eder. Öyle ki eski yapı bir tünelde su yalıtımı çalışması yapılırken tünelin sarılmış olduğu yeryüzü şeklinin özelliklerini incelemek ve maruz kaldığı suyun miktarını ve gücünü hesaplamak gerekmektedir. Firmamız bu iş için ise son teknoloji ürünler kullanarak su ve nem miktarını hesaplayabilmektedir.

Neden Gereklidir?

Her yapıda olduğu gibi tünellerde su ve neme maruz kaldıkları zaman işlevini tam olarak yerine getiremez. Bu nedenle tünellerin çok sayıda yapıya göre daha iyi bir yalıtım modeline sahip olması gerekir. Zaman içinde su ve nemden dolayı işlevini kaybeden yapı elemanlarının işlevini kazanması için firmamız tarafından teknoloji harikası ürünler itina ile kullanılmaktadır

 Hangi Yalıtım Malzemeleri Kullanıyor?           

Su yalıtım malzemesinin ana karakterini mebranlar oluşturur. Bu malzeme suyun ya da nemin geldiği bölgeye yapıştırma malzemesi ile yapıştırılmak suretiyle yüzeye ayrılmayacak şekilde monte edilir. Bu sayede suyun ve nemin yüzeyden içeri girmesi engellenir. Bu nedenle kullanılan mebran malzemesinin özellikleri çok önemlidir. Basit yapılarda kullanılan basit mebran tipleri mevcuttur.

Fakat tünel su yalıtımı çalışmalarında kullanılacak mebran ve yapıştırma malzemelerinin itinalı seçilmesi gerekmektedir. Firmamız bu konuda hassasiyet göstermekle beraber su yalıtımının uzun ömürlü olması adına ekstra çalışmalar sürdürmektedir. Bu nedenle firmamız tarafından özellikle tünellerde su yalıtımı malzemesinin altına keçe serilerek su yalıtımının uzun ömürlü olması hedeflenmektedir. Ayrıca firmamız tarafından devam edilmekte olan çok sayıda tünel su yalıtımı çalışmasında yalıtım malzemesi olarak PVC esaslı su yalıtım mebranları kullanılmakta olup bu sayede plastiğin suyu geçirmezlikteki başarısı kullanılmaktadır.

 Tünellerde Hangi Bölgelerde Yalıtım Yapılır?

Firmamız tarafından yapılan tünel su yalıtımı çalışmalarında tünelin su ve nemi dahil edebileceği tüm bölgeleri önceden tespit edilir. Bu bölgelerdeki su ve nemin girme yolları ve seviyeleri bazı cihazlar yardımıyla belirlenir.

Sonrasında ise bu bölgelere kullanılacak yalıtım malzemesinin seçimi yine uzman ekibimiz tarafından belirlenerek çalışmalara başlanır. Fakat tünellerde unutulmaması gereken bir nokta vardır ki oda tünellerin yeryüzü şekillerinin içine oyularak yerleşik olmasıdır. Öyle ki tüneller bu özellikleri ile diğer yapılara nazaran daha fazla bölgeden suyu ve nemi içine almaktadır. Hemen hemen tüm yüzeyinden su ve nemi alma ihtimali bulunan bu yapıların itinalı bir su yalıtım sistemine ihtiyacı olmaktadır. Bir diğer sayfamızı incelemek için linke tıklayınız. https://www.deltayapi.net/su-yalitimi/