Köprü Güçlendirme Uygulamaları

Köprüler hangi malzemeden yapılıyor olursa olsun zaman içinde kullanılan malzeme özelliklerini kaybederek deformasyona uğrar. Bu deformasyonların onarılmaması ise büyük statik sorunları beraberinde getirmektedir. Köprünün herhangi bir bölgesinde yapısal aksaklık olabileceği gibi tamamında da statik sorunların görülmesi mümkündür. Firmamız tarafından köprü güçlendirme çalışmaları çok sayıda araştırma ve inceleme çalışmaları sonucunda gerçekleştirilmektedir. Çünkü köprüler gerek su üzerinde inşa edilmiş olsun gerekse yol bağlantıları için inşa edilmiş olsun köprü güçlendirme çalışmaları yapılırken büyük iş makinelerin kullanılmasını gerektirir. Firmamız bu nedenle köprü güçlendirme çalışmaları sırasında bir dizi ön çalışma yapar.

Ulaşım olanaklarının gelişmesinde etkili olan birçok özellik bulunmaktadır. Bunlar, köprü, tünel vb. araçların sayesinde ortaya çıkmaktadır. Bu özellikleri ile köprüler çevresine göre alçakta kalmış yerlerden yolların geçirilmesine yardımcı olan en önemli ulaşımı sağlayan araçlardan birisi olarak kabul edilebilir. Her şeyin bir kullanım ömrü olduğu gerçeğinden hareketle belli bir yaşı doldurmuş köprüler ya yıkılmalı ya da kuvvetlendirme çalışmaları ile kullanım ömrü uzatılmalıdır. Genellikle daha az maliyetli olduğu için bu iki yoldan köprü güçlendirme işlemi diğerlerinin arasından sıyrılmaktadır.

Kaliteli Ürün ve Hizmet

Köprü Güçlendirme

Köprü Güçlendirme

Yukarıda bahsedilen özellikleri ile dikkat çeken köprü güçlendirme işlemini yerine getiren firmamız, sizlere bu konuda en iyisini sunabilmek adına hem teknik hem de malzeme kalitesi yönünden sürekli olarak gelişimini sürdüremeye özen göstermektedir. Bu konuda piyasada mevcut olan tekniklerin yanında firmamız, aldığı kuvvetlendirme işlerindeki köprülerin özelliklerine göre de çeşitli tekniklerde geliştirmeye özen göstermektedir. Bu özenin sağlanmasında da şüphesiz, firmamızın kalıplara bağlı kalmayan yenilikçi mühendis ve mimarlarının da etkisi çok fazladır. Hem kamuya ait hem de özel şirketlerin, köprü güçlendirme işlemlerinde yanınızda olan firmamız, bu konuda en iyi hizmeti vereceğinin garantisini de sizlere yaptığı işin nitelikleri ile sunabilmektedir.

Güçlendirmesi Öncesi Hasar Tespiti

Firmamız köprü güçlendirme çalışmalarını yaparken öncelikle demiryolu, su üzerine yapılmış köprü ya da yol bağlantı köprüsü hangi yapıda kuvvetlendirme yapılacaksa mahalline gider. Köprünün hangi bölümlerinde kuvvetlendirme yapılacağını belirler. Yapı üzerinde farklı statik problemler tespit edilebilmektedir. Örneğin köprü elemanlarında kullanılmış olan demirlerin korozyona uğraması oldukça sık görülen statik problemlerin nedenidir.

Ayrıca beton dökülmeleri ve köprü elemanlarının bir kısmının göçmesi şeklinde problemler de oldukça sık karşılaşılan problemler arasındadır. Bunun yanında köprü elemanlarının su ve nemden dolayı zarar görmüş olma hasarları da görülmektedir.

Firmamız tarafından oluşan bu hasarlar öncelikle köprünün hangi elemanında ve ne derecede zarar verdiği tespit edilir. Bu tespitten sonra ise bu hasarların neden kaynaklandığının araştırılması yapılmaktadır. Bunun nedeni ise köprünün içinde bulunduğu koşulların bilinmesi ve kuvvetlendirme sonrasında da aynı şartlara maruz kalacağı için uygun kuvvetlendirme metodunun tercih edilmesinin sağlanmak istenmesidir.

Neden İhtiyaç Duyulur?

Her yapıda olduğu gibi köprülerde de yapının işlevini sürdürebilmesi için kuvvetlendirme yapılması gerekmektedir. Çünkü statik olarak güçlendirme gereken bir yapının kuvvetlendirme görmemesi hasarların derinleşmesine hatta yıkılmasına neden olabilmektedir.

Ayrıca yapının bulunduğu doğal koşulların statik sorunlara neden olduğu ve aynı şartlarda yapının kullanılabilirliğinin azaldığı da göz ardı edilmemelidir. Ayrıca yapının yıkılarak yeniden inşa edilmesinin maddi olarak verdiği zararın yanında büyük bir zaman kaybı ve güç israfını da beraberinde getirdiği bilinmektedir. Tüm bu hususlarda firmamız tarafından değerlendirilerek köprü güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Önemi Nedir?

Günümüz şartlarında gelişen teknolojinin etkisi ile köprü güçlendirme çalışmaları da farklı bir gelişim sürecini yaşamaya başlamıştır. Bu süreç içerisinde firmamızda gerekli olan çalışmaları yerine getirmeye özen göstermekte ve sizlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek en kaliteli ve uygun fiyatlı hizmeti sunmaktadır.

Kamusal hizmetler içerisinde çok fazla yer kaplayan ulaşım, doğanın yıpratıcılığı sebebi ile özellikle belli dönemlerde ulaşımı sağlayan araçların bakımlarının yapılması gerekliliğinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sebepler ile köprülerin güçlendirilmesi, eskisine göre çok daha dayanıklı olabilmesi ve her türlü doğal afete de dayanıklı olabilmesi özelliklerine bağlıdır.

Köprü güçlendirme çalışmalarında sizlere yılların tecrübesi ve yeniliklerin uygulayıcısı konumda hizmet veren firmamız, ihale ya da normal şekilde olsun en uygun fiyatı sunmaya özellikle dikkat etmektedir. Köprü güçlendirme işlemini sizlerde firmamız aracılığı ile yaptırarak, en kaliteli ve yıllara meydan okuyan hizmete ulaşma şansını yakalamış olursunuz.