Yangın Yalıtımı Isı Yalıtımı Mıdır?

Genellikle karasal iklimin yaşandığı ve kışın soğuk olan bölgelerde halk arasında mantolama işlemi olarak bilinen binanın köpük yardımı ile kaplanması ile içerideki sıcak havayı muhafaza etmek ve enerjiden tasarruf etmek için kullanılan yönteme ısı yalıtımı denilmektedir. Teknik olarak açıklanması ise bina ve dış ortam arasında iki farklı sıcaklık ortamında ısı geçişini engellemektir. Yalıtım denildiği zaman akıllara ilk gelen soğuk kış günlerinde binadan ısı kaybını engellemek ve sıcak tutmak olsa da yazın sıcak günlerde serinletmeye çalışılan binaların fazla ısıdan korunmak istenilmesi de ısı yalıtımı için örnektir.

Termodinamiğin ikinci yasası gereği ısı her daim sıcak olan ortamdan soğuk olan ortama doğru hareket eder. Yalıtım olmayan binalarda yazın dışarının yüksek sıcaklığı binaya doğru hareket ederken kışın ısınması amacıyla sıcaklığın yüksek tutulması için enerji harcandığı ortamdan dışarıya doğru bir akış olacaktır. Bu noktada bu geçişleri engellemek için mantolama gereklidir.

Hizmetlerimiz Nelerdir?

Dış cephe, iç cephe, çatı, pencereler olmak üzere gerçekleştirdiğimiz ısı yalıtımı sürecinde en önemlisi yalıtımda kullanılan malzeme çeşidi olmaktadır. Binanız için en doğru malzemeyi seçmek demek aslında doğru bir firma seçmek demektir. Hiç kuşkusuz iyi ve doğru malzeme seçimi ile süreç başlayacaktır. Seçilen doğru malzemenin ardından bir diğer önemli nokta ise doğru ustalarla çalışmaktır. İşinde uzun zamandır tecrübe sahibi olan insanlar doğru bir uygulama ile kısa zamanda sorunsuz bir şekilde işlemi bitirecek, aksi taktir de küf ya da rutubet oluşmasına sebep olacaklardır. Süreç başlamadan önemli hizmetlerden birisi de keşif hizmeti olmaktadır. Binanın ısı kaybı olan bölgelerini tespit etmek gereklidir. Bunun tespiti de termal kameralar ile gerçekleşir.

Yangın Yalıtımı Olur Mu?

Kontrol ve istem dışı meydana gelen yangınlar çok kısa bir süre içinde binayı alevler içinde bırakabilir. İstenmeyen bu felaketlere karşı önlem almak kadar, yangın anında bu süreci yavaşlatmak için kullanılacak malzemeler de önemlidir. Yangın yalıtımı içeriden yapılan bir uygulamadır ve küçük de olsa daralmalara sebep olabilir. Yanmaz boyalar bir geciktirme uygulamasıdır. Yangın esnasında iki saatte kadar yanmayı geciktiren boyalardır. Amaç zararı en aza indirmektir.

Yeni Yapılan Binalarda Isı Yalıtımı Zorunlu Mudur?

Kışın soğuktan yazın ise sıcaktan koruyan bu mekanizma 1 Ocak 2011 tarihiyle yeni yapılan binalarda yapı kullanım izinlerinin alınabilmesi için yapı ve yalıtım standartlarını karşılaması gerekmektedir. İnsanlar neredeyse bir ömür çalışıp kazandığı birikimlerini yatırarak sahip olmak istedikleri evler için geçmişe göre çok daha bilinçli ve sorgulayıcı davranmaktadır. Üstelik çok eski binalar apartman kararlarıyla mantolama yaptırırken yalıtımı iyi olmayan yeni bir binanın enerji tasarrufu imkansız, satışı da zor olacaktır.